Złączyć się z Narodem

Obejrzyj film

Wypędzeni ze swych domów, stłoczeni ciasno w bydlęcych wagonach. W skrajnych, nieludzkich warunkach przewiezieni tysiące kilometrów tam, gdzie niebo łączy się z ziemią. Oni jednak zdołali zachować polską tradycję, wiarę i marzenia o powrocie do kraju swych polskich przodków. To opowieść o potomkach polskich zesłańców wywiezionych do Kazachstanu, których dramatyczne losy i rozbudzone nadzieje na powrót do kraju. Czy jako społeczeństwo potrafimy ich zaakceptować, zrozumieć i szanować? Czy potrafimy sprawić, by poczuli się jak w domu, którego tak długo nie mogli odzyskać?

Złączyć się z Narodem


Polacy mało znają historię zsyłek Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Nie znają ich przyczyny i negatywnych skutków dla historii naszej Ojczyzny. Podpisanie niekorzystnego dla Polski Traktatu Ryskiego pociągnęło za sobą sowieckie represje na niespotykaną dotąd skalę. Należy pamiętać, że na ziemiach przejętych przez sowietów pozostało od 1,2 do 2 milionów Polaków. Ci nasi rodacy, których bestialsko nie zamordowano, zostali wywiezieni przez Stalinowskie NKWD z polskich Kresów w dalekie kazachskie stepy. Tam przez dziesięciolecia byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich łagrach i kołchozach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dom, wiarę, godność i wolność, wysyłając w bydlęcych wagonach daleko - do miejsca "gdzie niebo łączy się z ziemią". Ich potomkowie mieszkają tam do dziś i wielu z nich wytrwało. Na dziesiątki lat Ojczyzna o nich zapomniała, ale w wyniku nowelizacji Ustawy Repatriacyjnej z 2018 roku, którą aktywnie wspierała Pani Premier Beata Szydło, pojawiła się nadzieja na powrót do kraju. Życie w kazachskich kołchozach nawet dzisiaj jest bardzo ciężkie, a perspektyw na przyszłość dla młodych ludzi praktycznie nie ma. Nikt również nie porusza kwestii odszkodowań ze strony oprawców za dziesięciolecia niewolniczej pracy. Przybliżając historię zsyłek Polaków, poruszać będziemy kwestie związane z obecną sytuacją repatriantów w kontekście historycznym, społecznym i prawnym. Mamy pewność, że, po obejrzeniu filmu i zapoznaniu się z tematem, uczestnicy kampanii wykażą postawę głęboko patriotyczną i będą odnosili się do repatriacji przyjaźnie i ze zrozumieniem. Projekt dedykowany jest do wszystkich grup społecznych niezależnie od wieku i zainteresowań. 

Efektem tej kampanii była aktywizacja lokalnych władz, społeczności oraz przedsiębiorców w tematyce związanej z repatriacją, w celu podjęcia konkretnych działań na rzecz przyjmowania Rodaków w Ojczyźnie. W konsekwencji nastąpiła poprawa zrozumienia między działaniami władz centralnych i przedstawicielami władz lokalnych, organizacjami i przedsiębiorcami. Działania te zowocowały zwiększeniem efektywności repatriacji i integracji naszych rodaków w Ojczyźnie. Najbardziej oczekiwanym rezultatem projektu było przede wszystkim wyposażenie odbiorców projektu w konkretną wiedzę i narzędzia potrzebne zarówno repatriantom, jak i wszystkim którzy chcą w tym procesie pomóc.