Historia
Fundacja Filmowa 12 Gwiazd jest kontynuacją działalności Fundacji 12 Gwiazd. Założyliśmy ją w 2017 roku, kierując się trzema podstawowymi celami:

Upowszechnianie
upowszechnianie kultury, sztuki, edukacji i wychowania wszechstronnego, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej historii i tradycji;

Produkcja
promowanie, realizacja i wspieranie polskich produkcji filmowych o tematyce historycznej i patriotycznej;

Kampanie Społeczne
prowadzenie kampanii społecznych w kraju i za granicą oraz wspieranie wydarzeń edukacyjnych o charakterze historycznym, społecznym i patriotycznym.
Początki
Na przestrzeni ośmiu lat wyprodukowaliśmy cztery filmy i zorganizowaliśmy około 200 pokazów oraz prelekcji poświęconych tematom społecznym, patriotycznym i religijnym. Realizowaliśmy zdjęcia filmowe w Bośni i Hercegowinie, Korei Południowej, na Ukrainie oraz w Izraelu. Wszystko po to, aby ukazać historię i ciągłość naszej wiary w różnych zakątkach świata.
Braliśmy udział w dokumentowaniu niezwykłej inicjatywy społecznej powstałej z inspiracji Stowarzyszenia Regina Comunita de la Pace — 12 Gwiazd w Koronie Matki Bożej, w intencji pokoju i budowy dwunastu miejsc modlitwy o pokój na świecie. To właśnie od tej inicjatywy wywodzi się nazwa naszej Fundacji.
Nasz film „Złączyć się z Narodem”, opowiadający o losach polskich repatriantów, został zaprezentowany widzom we Francji, Austrii, na Litwie, Łotwie oraz w Kazachstanie. Zorganizowaliśmy ponad 160 spotkań autorskich w polskich szkołach, domach kultury i kinach.
Pandemia
Z powodu pandemii nasza misja na pewien czas została wstrzymana. Musieliśmy zawiesić pokazy filmowe i spotkania. Kina oraz placówki kulturalne zostały zamknięte i opustoszały. Był to dla nas trudny okres pełen niepewności o przyszłość. Wierzyliśmy jednak, że ten koszmar w końcu minie, dlatego wykorzystaliśmy ten czas na pracę nad nowymi scenariuszami i planami realizacyjnymi. Izolacja od ludzi nie trwała jednak długo. Wkrótce wybuchła wojna na Ukrainie i zobaczyliśmy, jak ludzie zanoszą do Boga błagalne modlitwy o pokój.
Pomoc Polakom na Ukrainie
Już w marcu po wybuchu wojny na Ukrainie rozpoczęliśmy dostarczać pomoc dla Polaków mieszkających na Podolu, Wołyniu, Zakarpaciu i nie tylko. Byliśmy w miejscach głęboko związanych z polską historią: Kamieńcu Podolskim, Zbarażu, Tarnopolu, Lwowie, Krzemieńcu, Berdyczowie, Korcu, Żółkwi, Olesku, Chocimiu i Jałowcu – w miejscach, które świadczą o naszym dziedzictwie i najpiękniejszych kartach polskiej historii. Byliśmy także Odessie, Kijowie, Irpieniu, Połtawie i wielu innych miastach. Wszędzie tam nieśliśmy pomoc miejscowym Polakom. Od marca 2022 roku do listopada 2023 roku wykonaliśmy 48 transportów (dwoma busami) z pomocą dla polskich organizacji i parafii na Ukrainie.
Teraźniejszość
W wyniku zmian politycznych dalsze wyjazdy z pomocą stały się niemożliwe, dlatego wróciliśmy do tego, co potrafimy najlepiej — realizacji filmów. Żyjemy w trudnych czasach, gdy nasza tożsamość i tradycja są podważane i zagrożone. Tym bardziej cieszy nas sukces naszego filmu „W Intencji Pokoju”, którego premiera odbyła się w Korei Południowej. Film spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów, a jego przesłanie o potrzebie modlitwy i pokoju zostało zauważone także w Polsce i na międzynarodowych festiwalach. To dowód, że wiara i pragnienie pokoju mogą łączyć ludzi ponad granicami. Musimy wytrwać i zachować nasze dziedzictwo. Przypominamy o takich postaciach jak św. Maksymilian Kolbe, znany na całym świecie dzięki niezłomnej wierze i ofierze, jaką złożył za drugiego człowieka.

PUBLICZNYCH